Malta era pe lista mea de mult timp… şi mai urmăream preţurile la bilete când aveam timp. Aşa se face că în octombrie 2017 am găsit bilete dus intors la 108 lei de persoană. Le-am luat fără să clipim pentru că am zis că şi dacă se întâmplă ceva nu pierdem bani mulţi. Biletele au fost la preţul acesta prin wizz discount club, iar dacă vă tentează o vacanţă vă invit aici.
Bilete de avion ieftine si cazare ieftina in Malta
Prin ianuarie am găsit şi cazarea, foarte draguţă de altfel. A costat 180 euro pentru 3 nopţi şi a fost foarte ok. Era un apartament foarte drăguţ, aveai de toate ca să îţi faci de mâncare dacă vrei. Şi proprietarul foarte amabil, a venit şi la aeroport după noi cu maşina, iar în apartament aveam o mapă şi ne-a explicat tot ce era de ştiut. La 5 minute aveam magazine micuţe pentru mâncare, Lidl şi staţie de autobus. Valletta era cam la 4-5 staţii. Cazarea am luat-o de pe booking, aici aveţi link .
Daca intraţi de aici când doriţi să faceţi o rezervare pe booking aveţi 10% reducere, aşa că profitaţi. Practic booking vă dă cei 10% din valoarea rezervării înapoi la finalul sejurului. Pe voi vă ajută,mă ajută şi pe mine pentru că şi eu primesc un procent dacă intraţi şi rezervaţi de aici.

Dupa o păţanie în aeroport şi o întârziere de 2 ore jumate am ajuns şi în Malta. Adică, dupa ce ne-am îmbarcat în avion căpitanul a chemat echipa tehnică să verifice ceva. And guess what…avionul se stricase… şi au anulat o cursă spre Roma pentru a nu anula zborul nostru. Ideea a fost că Spre Roma sunt mai multe zboruri, spre Malta doar vineri şi luni (vorbesc aici de zboruri din Cluj). Anyway…. am ajuns, am lăsat bagajele şi am plecat să explorăm. Mai ales că eram un weekend doar eu şi Cristi şi în Malta sunt multe de văzut nu am vrut să pierdem timpul.
Ce am facut 3 zile in Malta
Our best friend în vacanţe este www.tripadvisor.com . Aşa că am căutat un restaurant bun să mâncăm şi am plecat spre Valetta unde am ajuns pe seară. Am rămas uimiţi de cât de frumos este acest oraş, cât de minunate sunt străduţele. Am rămas fără baterie la telefon pentru că aveam atâtea locuri minunate la care vroiam să le fac poze. Ne-a impresionat acest oraş. Anul acesta Valletta este şi Capitala Cultural Europeană şi chiar dacă eram teoretic în extrasezon era plin plin de turişti. Noi am fost în 20-23 aprilie, dar a fost ff cald, ne-a cam prăjit soarele. În schimb acum am văzut poze de acolo şi e cam friguţ, deci depinde de noroc. ( Dacă vreţi să vedeţi noroc citiţi aici cum am prins noi zăpadă în Roma deşi nu mai ninsese de 10 ani :))).
Ne-am plimbat cât am putut de mult, am fost şi pe insula Gozo să vedem ce a mai rămas din Azurre window. Acolo am dat 8 euro amândoi pentru o plimbare de 15 minute cu barca care ne-a impresionat. Best well spent money. Ne-a dus prin 2 peşteri în care erau pe margine inclusiv corali şi când ieşeai se vedea apa de un albastru atât de frumos, că eram fără cuvinte. Din cauza luminii soarelui apa era de un albastru de nedescris. Incredibil de frumos.




Am fost şi să vizităm Popeye Village, deşi era în cealaltă parte de insulă. A fost 10.5 euro intrarea de persoană şi ne-a plăcut foarte foarte mult. Am revenit toate amintirile cu Popeye din copilărie. Foarte fain locul. Merită văzut. By the way, noi ne-am plimbat foarte mult cu busul sau pe jos. Costa 1.5 euro un bilet valabil pentru 100 de minute de plimbare cu orice autobus.Şi erau şi pachete pentru 3 sau 7 zile.

Ce si unde am mancat bine in Malta
Am mâncat la un restaurant recomandat de tripadvisor, excelentă mâncarea. Am luat cina aici sâmbătă seara. Am mâncat o delicioasă tartă cu mere şi îngheţată. Ne-a plăcut aşa mult că după ce am ajuns acasă am făcut şi eu. (o să postez reţeta curând) Am luat micul dejun pe o terasă cu specific englezesc. Delicios şi aici. Iar aici aveţi un restaurant foarte bun cu specific italian localizat în Il Gzira.
Am mers în fiecare seară prin Valletta, am rămas foarte plăcut impresionaţi de centrul lor vechi. Mi-a plăcut foarte tare faptul că au restaurante cu specific italian, britanic, grecesc, turcesc etc. Orice îţi venea prin minte să mănânci, sigur găseai undeva o terasă cu ce îţi poftea inima. Străduţele sunt superbe. Şi au sus in centrul Valettei Saluting Battery unde se vede o mare parte din insulă. Am mers special când s-a tras cu tunul la ora 12 să fim acolo şi a fost interesant . Am platit 3 euro să vedem de la câţiva metri cum se trage cu tunul şi apoi am coborât în camerele de război.


Am vizitat şi cetatea Mdina care este foarte frumoasă şi cele mai vechi ruine din Europa. Malta este o insulă încărcată de istorie. În schimb, nu prea are plaje. Deci dacă te aştepţi la plaje cât vezi cu ochii cu nisip alb…caută altă destinaţie :).


All in one, Malta trebuie pusă în bucket list. Este un loc cu multă istorie şi peisaje spectaculoase care te lasă fără cuvinte. Dacă v-am convins vă doresc vacanţă plăcută.
Mă găsiți și pe instagram @florinakrisch sau facebook @florinakrischblog
Vă pup cu drag şi vă doresc zile senine!
Multumesc pentru recomandare! Am pus Malta pe lista mea de to-see in 2019 🙂
ApreciazăApreciază
Super. Chiar este un loc superb
ApreciazăApreciază
Superb articolul tau! In plus, Este plin de informatii foarte utile. Nu am fost in Malta inca, asa ca am salvat linkul ca sa revin 🙂 Multumesc!
ApreciazăApreciază
Ma bucur din suflet. 😊
ApreciazăApreciază
Wow! Super experienta si super recomandați! Multumesc pentru posturile de călătorie:)
ApreciazăApreciază
Multumesc pentru aprecieri. Mai am articole de travel.si inca locuri despre care nu am scris 😊
ApreciazăApreciază
Un loc minunat, peisaje splendide si mancare pe masura. Ce fain ar fi sa prind si eu asa preturi.
ApreciazăApreciază
Poate prinzi 😊
ApreciazăApreciază
chiar m-ai convins, era pe booking parca o vacanta, nu stiam daca sa aleg sau nu!
ApreciazăApreciază
Merita. 😊
ApreciazăApreciază
Malta este o destinație turistică de vis, sper să am ocazia să vizitez și eu acest loc minunat.
ApreciazăApreciază
Chiar este un loc foarte frumos..si noi ne-am mai plimbat.
ApreciazăApreciază
Hey! Si noi am mers in Malta in concediu, intr-o vara, in luna august. Foarte cald, dar foarte frumos de plimbat mai ales seara cand era atat de placut. Pe noi ne-a impresionat si vegetatia, sau mai bine zis lipsa ei. Nu am mai vazut asemenea peisaje in celelalte calatorii ale noastre. Malta probabil ne-a placut cel mai mult dintre toate destinatiile in care am ajuns. Ma bucur ca am aflat de Popeye Village si de alte locuri de la tine, caci noi nu am apucat sa ajungem pe acolo la momentul acela. De asta probabil ar trebui sa revenim in Malta. Inca un loc minunat din Malta este Laguna Albastra din insula Comino. O zi petrecuta acolo la plaja(chiar daca era vorba de stanci), a fost superba! Recomand!
ApreciazăApreciază
Da stiu..dar noi am ajuns sambata prea tarziu si duminica aveam alte planuri. Ne pare rau ca nu am reusit sa vedem si laguna. Asta e..o sa mai mergem.
ApreciazăApreciază
Foarte frumoase poze. Trebuie sa ajung si eu pe Malta…:))
ApreciazăApreciază
Cat de repede 😊
ApreciazăApreciază
Imi doresc de mult timp sa ajung in Malta, multumesc pentru recomandare
ApreciazăApreciază
Trebuia sa merg in Malta in octombrie insa am amanat calatoria, articolul tau este foarte util.
ApreciazăApreciază
Cand ai ocazia, sa mergi. Merita 😊
ApreciazăApreciază
Încă o destinație la care visez de mult. Mulțumesc pentru recomandări.
ApreciazăApreciază
Cu drag. Este superba 😊
ApreciazăApreciază
Am vizitat Malta in aceasta vara si am ramas impresionata – am petrecut 5 zile acolo, dar n-am reusit sa vad Gozo si Comino, de aceea planuiesc sa mai merg o data la relaxare acolo. Am scris pe blog despre vacanta mea acolo.
ApreciazăApreciază
Super. Nici noi nu am reusit sa vedem laguna albastra. O sa mai mergem candva 😁
ApreciazăApreciază
Nu imi inchipuiam ca Malta e asa frumoasa. Am cautat si eu bilete ptr Malta in urma cu multi ani, dar mi s-a parut o destinatie putin cam scumpicica si am renuntat.
ApreciazăApreciază
Chiar nu e scumpa 😊
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Trebuie să recunosc că, deși până acum Malta nu era un „must”, acum este cu siguranță! 😀 Istoria, străduțele, arhitectura, restaurantele,cu astea m-ai convins. Mai ales că nu „va ustura” la buzunar. 😀
ApreciazăApreciază
Chiar este superba. Si nu e scumpa in extrasezon. 😊
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Afară sunt nămeți, iar eu citesc despre Malta. Viața e frumoasă, așa ar trebui să arate următoarea mea vacanță!
ApreciazăApreciază
He he..chiar asa e 😁
ApreciazăApreciază
Nu prea e plajă și e mult soare? pfai 😦
ApreciazăApreciază
Din ce stiu eu .plajele sunt cu pietre mai mult. Nu prea sunt plaje cu nisip. Dar merita..este atat de frumoasa…
ApreciazăApreciază